MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Dzień Komandosa w Diwaniji
2007-10-06

05.10. Irak. W piątek stacjonujący w bazie Echo w Diwaniji żołnierze ze Zgrupowania Sił Specjalnych obchodzili święto 1 Pułku Specjalnego z Lublińca. Jednym z punktów uroczystości był Bieg Komandosa, będący odpowiednikiem organizowanego w Polsce Biegu o Nóż Komandosa.

Rankiem, punktualnie o godz. 7.00,  na linii startu stanęło 21 zawodników. Oprócz Polaków, w imprezie udział wzięli żołnierze z Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy. - Od kilku lat żołnierze 1 Pułku Specjalnego, w dniu swojego święta, w miejscu pełnienie służby organizują ten bieg. Dziś mamy zaszczyt kontynuować tę piękną tradycję tu, w Iraku – powiedział dowódca Zgrupowania Sił Specjalnych i jednocześnie organizator imprezy, ppłkSławomir Drumowicz, który również wziął udział w zawodach.
Rywalizacja na dystansie około 11,5 km odbywała się w dwóch kategoriach. Wśród kobiet zwyciężyła kpt. Ann Parthemore z armii USA, natomiast wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się st. szer. Andrzej Pięciak z 1 kompanii piechoty Zgrupowania Bojowego. Zwycięzca pokonał trasę biegu w bardzo dobrym czasie 44 min. i 44 sek. Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie komandosów z dowódcą Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.  - Jesteście elitarnym pododdziałem i swoim działaniem w Iraku potwierdzanie, że w pełni zasługujecie na to miano. Dziękuję wam za ciężką służbę i życzę dalszych sukcesów – powiedział gen. dyw. Tadeusz Buk.Żołnierze ze Zgrupowania Sił Specjalnych IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na co dzień służą w 1 Pułku Specjalnym w Lublińcu. W Iraku do ich zadań należy m.in. prowadzenie operacji bezpośrednich, mających na celu zdezorganizowanie działań grup przestępczych w prowincji Kadisija.

ppłk Włodzimierz Głogowski
Oficer Prasowy
Szef Wydziału Prasowo Informacyjnego
Wielonarodowej Dywizji Centrum - Południe
00964-36-651260- wew. 5021
Baza Echo, Irak
E-mail:
piomndcs@poczta.onet.pl
  www.piomndcs.mil.pl
foto: mjr Michał Romańczuk

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA