MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Powrót wojskowych sportowców z igrzysk
2007-10-22

22.10. Warszawa. W poniedziałek ok. godz. 17.40, na wojskowym lotnisku Okęcie, wylądował samolot z powracającą do kraju 73-osobową ekipą sportowców wojskowych, którzy w dniach 14-21 października br. uczestniczyli w IV Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Hajdarabadzie, w Indiach. Na lotnisku powracających sportowców powitał podsekretarz stanu w MON, Bartłomiej Rafał Grabski.

Reprezentanci WP zdobyli łącznie 16 medali. (4 złote, 5 srebrnych, 7 brązowych) i z tym dorobkiem polska reprezentacja uplasowała się na 8. pozycji, wśród 105 państw uczestniczących w igrzyskach. Wygrali reprezentanci Rosji, przed Chinami, Niemcami i Włochami. Na listę medalistów wpisali się zawodnicy z 49 państw.
Medale dla Polski wywalczyli:
ZŁOTE
- st. szer. Daria Korczyńska (l.a. – 200 m),
- st. szer. Piotr Małachowski (l.a. – rzut dyskiem),
- st. szer. Marcin Jędrusiński (l.a. – 200 m),
- st. szer. Sylwia Ejdys (l.a – 1500 m);

SREBRNE
- st. szer. Daniel Dąbrowski (l.a. – 400 m),
- st. szer. Aleksander Waleriańczyk (l.a. – skok wzwyż),
- st. szer. ndt. Marek Dróżdż (l.a. – dziesięciobój),
- plut. Zbigniew Tulin, kpr. Łukasz Chyła, st. szer. Marcin Marciniszyn i st. szer.  Marcin Jędrusiński (l.a. – sztafeta 4x100 m), 
- sierż. Radosław Horbik (zapasy – st. wolny, kat. 84 kg);

BRĄZOWE
- st. szer. Daria Korczyńska (l.a. – 100 m),
- st. mar. Kinga Kubicka, st. szer. Barbara Letka, st. mar. Paulina Raińczuk, st. mar. Agnieszka Czepukojć i st. szer. Katarzyna Wróbel (judo – drużynowo),
- kpr. Łukasz Chyła (l.a. – 100 m),
- st. szer. Ewelina Klocek (l.a. – 200 m), 
- szer. ndt. Julian Kwit (zapasy – st. klasyczny, kat. 74 kg),
- st. szer. Łukasz Banak (zapasy – st. klasyczny, kat. 120 kg)
- st. szer. Barbara Letka (judo – kat. 57 kg).

Wojskowe Igrzyska Sportowe (Military World Games)Wojskowe Igrzyska Sportowe są najważniejszym, najbardziej prestiżowym i największym przedsięwzięciem organizowanym pod patronatem CISM. Pierwsze igrzyska odbyły się w 1995 roku w Rzymie, w 50. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Druga edycja igrzysk odbyła się w Zagrzebiu, w 1999 roku, a trzecia w 2003 roku we włoskiej Katanii.
W 1995 roku, podczas I Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, polscy zawodnicy zdobyli 17 medali (4 złote, 5 srebrnych, 8 brązowych), a cztery lata później w Zagrzebiu - 12 medali (5 złotych, 3 srebrne, 4 brązowe). Na poprzednich Igrzyskach polska reprezentacja zdobyła 4 medale (2 złote, srebrny i brązowy).
W tegorocznych IV Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych Polskę reprezentowało 74 zawodników, którzy rywalizowali o medale w 9 konkurencjach. Gospodarzem IV Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych był Hyderabad (Hajdarabad). To piąte co do wielkości miasto w Indiach często jest nazywane  "Bramą Indii Północnych". Wizytówką Hyderabadu jest bez wątpienia  Charminar (Cztery Wieże), pomnik wzniesiony w 1591 roku po wybuchu epidemii dżumy. W mieście znajduje się także jeden z największych meczetów w Indiach – Meczet Mekka. To, co niewątpliwie rozsławia miasto, to najwyższa na świecie statua Buddy, umieszczona na wyspie pośrodku jeziora Hussain Sagar. Hyderabad to także znany na całym świecie ośrodek przetwórstwa pereł z Bliskiego Wschodu, Japonii i Chin.
 
Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego (CISM)Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego (International Military Sports Council), znana jako CISM (skrót pochodzi od francuskiej nazwy Conseil International du Sport Militaire), jest międzynarodową wojskową organizacją sportową. Siedziba główna CISM mieści się w Brukseli (Belgia). Prezydentem CISM jest gen. bryg. Gianni Gola (Włochy).
Misję CISM najogólniej można zawrzeć w stwierdzeniu, że uznaje ona kulturę fizyczną za jedno z najskuteczniejszych narzędzi pozwalających na zbliżenie armii różnych państw i umacnianie przyjaznych stosunków między nimi, a w konsekwencji również pokoju na świecie. CISM jest organizacją apolityczną, otwartą dla sił zbrojnych wszystkich państw. Najważniejszym celem tej organizacji jest propagowanie w siłach zbrojnych państw członkowskich kultury fizycznej i rozwijanie między nimi współpracy w tej dziedzinie. Zakres tej współpracy jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno aspekty sportowe (zawody sportowe rangi igrzysk, mistrzostw świata, kontynentalnych, regionalnych), naukowe (sympozja, konferencja) jak i solidarnościowe (pomoc krajom mniej rozwiniętym poprzez oferowanie im różnych form i wspieranie w nich działań na rzecz rozwoju kultury fizycznej).
CISM została powołana 18.02.1948 roku w Nicei (Francja), a państwami założycielskimi były: Belgia, Dania, Francja, Luksemburg i Holandia. Obecnie CISM - pod przewodnim hasłem “Przyjaźń przez sport” - zrzesza 127 armii.

Wojsko Polskie w CISM Wojsko Polskie posiada status członka rzeczywistego CISM od 1991 roku. W 1998 roku Minister Obrony Narodowej potwierdził dalsze uczestnictwo Sił Zbrojnych RP w CISM, podpisując list intencyjny z okazji 50. rocznicy powołania tej organizacji.
Od 1991 roku Wojsko Polskie aktywnie uczestniczy w działalności statutowej CISM, biorąc udział zarówno w przedsięwzięciach pod jej patronatem, jak i organizując je. Do najważniejszych należą:
– wojskowe mistrzostwa świata w piłce ręcznej (Wrocław 1992), w kolarstwie (Warszawa 1994, Zegrze 2006), w biegu na orientację (Kraków 1994), w hokeju na trawie (Poznań 1996) oraz w pięcioboju nowoczesnym (Warszawa 1999);
– Narada Europejska CISM (Warszawa 1994);
– konferencja medycyny sportu (Warszawa 1995);
– wojskowe mistrzostwa Europy w żeglarstwie (Węgorzewo 2004, 2005, 2006 i 2007).

W tym roku Wojsko Polskie organizuje 20. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA