MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Wizyta w Bredzie
2007-10-29

27-28.10. W Bredzie odbyły się uroczystości upamiętniające 63. rocznicę wyzwolenia tego miasta przez 1. Polską Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława MACZKA.

W uroczystościach wziął udział gen. dyw. Paweł Lamla dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz przedstawiciele dowództwa i sztabu 11LDKPac, 34. Brygady Kawalerii Pancernej, 10. batalionu rozpoznawczego Strzelców Konnych. Uroczystości organizowane przez władze Oosterhout i Bredy rozpoczął apel poległych na Cmentarzu Honorowym oraz wieczornica poświecona wyzwolicielom. W dniu 28 października nasza delegacja uczestniczyła we mszy świętej oraz w ceremonii uczczenia pamięci poległych, która odbyły się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym na tym samym, na którym spoczywa wśród swoich żołnierzy gen. Stanisław Maczek, zmarły w 11 grudnia 1994r..W uroczystości uświetniła kompania honorowa pod dowództwem por. Łukasza Ciszka wystawiona przez 34BKPanc oraz poczet sztandarowy wystawiony przez 10brSK, którego dowódcą był podporucznik Marcin Rymarz. Wyszkolenie oraz kunszt wojskowy naszych żołnierzy w zbudziły podziw nie tylko wśród licznie zebranych kombatantów, ale również a może przede wszystkim wśród Holendrów. Ponadto Stowarzyszenie 1. Polskiej Dywizji Pancernej, Niderlandy gościło: Janusza Stańczyka Ambasadora RP w Holandii, Commandora Mariana Grefkiewicz Attache RP w Holandii oraz Peter van der Velden Burmistrz Bredy, Generaal - Majoor Simon van Groningen Rektor Krolewskiej Akademii Wojskowej Holandii, Luitenant-Generaal Hans de Jong dowodca Sil Powietrznych Holandii.
Ważną częścią wizyty naszej delegacji były odwiedziny w “Generaal Maczek Muzeum” (Muzeum Generała Maczka), które powstało wspólnym staraniem Holendrów i Polaków. Nasza delegacja mogą obejrzeć polskie mundury wojskowe, odznaczenia, fotografie, listy, dokumenty i różne pamiątki związane z osobą dowódcy i jego poległych podczas walk żołnierzy. W muzeum rozbrzmiewała polska muzyka wojskowa a także zobaczyć można młodych ludzi przebranych w mundury z lat wojennych.
Spotkanie żołnierzy z kombatantami stało sie przyczynkiem do wspomnień i zaciśniania więzów. Żołnierze mogli usłyszeć nie tylko o wyzwalaniu Bredy, ale również o całym szlaku bojowym pododziałów dowodzonych przez “wspaniałego człowieka i dowódcę” gen. Stanisława Maczak. 

Artur Pinkowski
Foto: Grzegorz Majewski, Ireneusz Hyziak

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA