MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Eufrat X – ostatni sprawdzian
2007-12-06

06.12. Drawsko Pomorskie. Po intensywnym, kilkumiesięcznym szkoleniu nadszedł czas na ostatni sprawdzian dla kolejnej grupy żołnierzy, przygotowujących się do wyjazdu do Iraku.

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia, oznaczone kryptonimem EUFRAT X. Stanowią one  uwieńczenie wielomiesięcznych przygotowań i intensywnego szkolenia, a zarazem są  ostatnim sprawdzianem gotowości żołnierzy i pododdziałów, przygotowujących się do wyjazdu do Iraku w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. 
Ćwiczeniem kieruje  dowódca  2 Korpusu Zmechanizowanego, gen. dyw. Edward Gruszka, wraz ze sztabem oficerów z  Dowództwa 2 KZ, którzy z racji bogatego doświadczenia w misji irackiej, od szeregu lat  prowadzą  ostatnie ćwiczenia sprawdzające stan przygotowania kolejnych zmian polskiego kontyngentu w tym kraju.  Oprócz Polaków, w ćwiczeniu  biorą udział także żołnierze z Gwardii Narodowej Armii Stanów Zjednoczonych oraz żołnierze z Litwy.
Trzon X zmiany PKW w Iraku stanowią żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina, którymi dowodzi gen. dyw. Andrzej Malinowski. W skład kontyngentu wchodzą również pododdziały: 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 1 Pułku Specjalnego oraz 49 Pułku Śmigłowców Bojowych.
Ćwiczenia potrwają do 14 grudnia br. W ich trakcie zorganizowany zostanie Dzień Mediów, o którego terminie dziennikarze zostaną poinformowani w kolejnym komunikacie.

CENTRUM PRASOWE
Kierownictwa Ćwiczenia EUFRAT X

MON-FB
MON-Tweet