MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Dzień Mediów podczas ćwiczeń "EUFRAT X"
2007-12-14

14.12. W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem "EUFRAT X", które było ostatnim sprawdzianem gotowości żołnierzy przygotowujących się do wyjazdu do Iraku w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

W piątek, 14 grudnia, na drawskim poligonie odbył się praktyczny pokaz elementów szkolenia, który obserwował szef Sztabu Generalnego WP, generał Franciszek Gągor, dowódca operacyjny SZ, gen. broni Bronisław Kwiatkowski, oraz dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni Waldemar Skrzypczak.

Podczas konferencji prasowej, na której podsumowano zakończone własnie ćwiczenie, szef Sztabu Generalnego WP, gen. Franciszek Gągor, powiedział: X zmiana PKW jest przygotowana zarówno na wariant normalnego pełnienia służby, jak też do wykonania decyzji o zakończeniu naszego udziału w operacji sojuszniczej w Iraku. Szef Sztabu Generalnego WP wyraził także nadzieję, że żołnierze X zmiany będą mieli spokojniejszą służbę niż dotychczas: Mam nadzieję, że najwyższy poziom zagrożeń, jakie odnotowaliśmy w pierwszej połowie bieżącego roku, mamy już za sobą. Meldunków o ostrzałach i napadach jest obecnie mniej. Będziemy robić wszystko, żeby sytuacja ta utrzymywała się również w przyszłym roku.
W trakcie spotkania z mediami gen. dyw. Edward Gruszka, który był
kierownikiem ćwiczenia, przedstawił plan przeprowadzonych na poligonie drawskim ćwiczeń. Trwający od 5 grudnia sprawdzian żołnierzy, którzy wyjadą już wkrótce do Iraku, został podzielony na dwie części. Pierwsza obejmowała sprawdzenie sposobu dowodzenia jednostkami, podczas drugiej  przećwiczono działania bojowe, czyli operacje antyterrorystyczne, obronę bazy oraz wysuniętych posterunków, a także powietrzną i lądową ewakuację rannych.

***

Oprócz Polaków, w ćwiczeniu udział brali także żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i Litwy. Ćwiczeniem kierował dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego, gen. dyw. Edward GRUSZKA. Trzon X zmiany PKW w Iraku stanowią żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina, którymi dowodzi gen. dyw. Andrzej MALINOWSKI. W skład kontyngentu wchodzą również pododdziały 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 1 Pułku Specjalnego oraz 49 Pułku Śmigłowców Bojowych.

***

13.12. Wartki nurt Eufratu

Sprawdzian gotowości żołnierzy, przygotowujących się do X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku, wszedł w kulminacyjną fazę. Bardzo skupieni na swoich zadaniach, zaangażowani i świadomi odpowiedzialności żołnierze ćwiczą wybrane epizody. zgrywają działania w składzie pododdziałów. Poszczególne kompanie, plutony i drużyny uczą się zaufania oraz współdziałania. W czasie ćwiczeń mają możliwość bezkarnego popełniania błędów, które nie mają prawa wydarzyć się w realiach misji.
Jest dobrze! Wojsko nie daje się wyprowadzić z równowagi. Żołnierze wykonują swoja pracę, nie zwracając uwagi na obecność przełożonych or
az gości. Nie deprymuje ich to, że ktoś obserwuje i ocenia ich działanie.
Sytuacje aranżowane przez kierownictwo ćwiczenia nie pozostawiają złudzeń: tylko solidne przygotowanie i opanowanie rzemiosła wojskowego może przynieść efekty. Im trudniej, tym lepiej. Potrzebny jest automatyzm zachowań i intuicyjna reakcja w różnych sytuacjach. Opanowanie i spokój dopełniają całości. Kreatywne myślenie, wyobraźnia oraz entuzjazm dowódców stanowią wizytówkę ,,dwunastki”. Szczecińska 12 Dywizja Zmechanizowana realizuje konsekwentnie i metodycznie wszystkie zadania związane z przygotowaniem do irackiej misji. Żołnierzy służących pod znakiem Pomorskiego Gryfa wspierają kawalerzyści z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, komandosi 1 Pułku Specjalnego Komandosów oraz lotnicy 56 Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych.
13 grudnia wizytę na drawskim poligonie złożyła p. Debra Cagan, zastępca asystenta sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych. Nie kryła uznania dla polskich żołnierzy.
Mówiąc o perfekcyjnym przygotowaniu do wykonywania zadań bojowych, nie wolno  zapominać o charakterze misji irackiej. Żołnierze muszą pamiętać o jej celach, a są nimi: stabilizacja, doradztwo, szkolenie.
Czas poligonowych zmagań mija szybko. Za kilka tygodni nad Eufratem będzie trudniej, ale... nikt przecież  nie obiecywał, że będzie łatwo.

Tekst: kpt. Tomasz Szulejko
Foto: sierż. Dariusz Pcionek

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA