MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Płk pil. Rościsław Stepaniuk dowódcą 31 Bazy Lotniczej
2007-12-20

20.12. Poznań-Krzesiny. W obecności dowódcy 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego, gen. bryg. pil. Włodzimierza Usarka, płk pil. Rościsław Stepaniuk objął dowodzenie 31 Bazą Lotniczą.

W uroczystości wzięła udział kadra 31 Bazy Lotniczej oraz 3. i 6 eskadr lotnictwa taktycznego, pracownicy wojska, a także byli dowódcy 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, m. in. płk. dypl. pil. Antoni Masłowski. Gen. Usarek słowa podziękowania za wytężoną pracę skierował do ppłk. Sławomira Smuktonowicza, który w ostatnim czasie pełnił obowiązki dowódcy bazy.  

* * *

Płk dypl. inż. pil. Rościsław Stepaniuk jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (1989). Pierwsze stanowisko służbowe objął w 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu-Krzesinach. Po ukończeniu studiów w Akademii Obrony Narodowej, służył w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu jako dowódca eskadry. W 1998 r. został skierowany na studia dowódczo-sztabowe w Joint Services Command and Staff College w Wielkiej Brytanii. Po ich ukończeniu podjął służbę w 10 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku jako zastępca dowódcy, następnie w 10 eskadrze lotnictwa taktycznego jako szef szkolenia. W 2001 r. ukończył kurs Tactical Leadrship Program w Belgii, a następnie służył w 3 Korpusie Obrony Powietrznej we Wrocławiu. W latach 2002-2004 był dowódcą 3 eskadry lotnictwa taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. 7 lipca 2006 r., po zakończeniu szkolenia na samolocie F-16 w USA, ponowne przejął dowodzenie 3 eskadrą lotnictwa taktycznego.
Jest jednym z pierwszych pilotów, którzy ukończyli w USA szkolenie lotnicze  na F-16. Ogólny nalot płk Stepaniuka na różnych typach statkow powietrznych wynosi  1600 godzin, z czego ponad 500 na samolocie F-16.
Odznaczony: medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i brązowym Krzyżem Zasługi.

fot. Krzysztof Walczak

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA