MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Nowe mundury
2008-04-15

15.04.Warszawa. W trakcie rocznej odprawy kadry dowódczej uczestniczący w niej dowódcy jednostek wojskowych mieli okazję zobaczyć najnowszą propozycje mundurów polowych. Mini wystawa zorganizowana została w Dowództwie Wojsk Lądowych.

Wśród prezentowanych akcesoriów znalazły się również takie, które opracowano na podstawie propozycji i uwag zgłaszanych przez samych żołnierzy. Najlepszym tego dowodem był letni mundur wz. 2008 wykonany z zupełnie nowej tkaniny. Po sugestiach użytkowników inaczej niż do tej pory rozmieszczone zostały kieszenie, które naszyto na mundur pod kątem, a nie jak dotychczas pionowo. Dzięki temu stały się one bardziej funkcjonalnie. Inną nowością są spodnie goretexowe stanowiące część ubrania ochronnego nakładanego na mundur, rozpinane z boku na całej długości. Dzięki takiemu rozwiązaniu można je swobodnie nakładać i zdejmować, zależnie od okoliczności bez zdejmowania całego oporządzenia.
Prawdziwą nowością okazała się specjalna koszulobluza pod kamizelkę kuloodporną. Oprócz poprawy komfortu poruszania się przy pełnym obciążeniu sprzętem jej letnia wersja została wyposażona we wkład termoaktywny, który pomaga odprowadzać nadmiar ciepła.
Oprócz nowości mundurowych można też było obejrzeć kompletne wyposażenie medyczne przewidywane dla uczestnika misji afgańskiej. Z uzbrojenia pokazano m.in. karabinek Beryl z magazynkiem z przezroczystego plastiku ułatwiający orientację co do ilości zużytej amunicji. Dla części obserwatorów była to doskonała okazja, by na własne oczy zobaczyć czym już dziś dysponuje żołnierz udający się na misję oraz w jakim kierunku zmierzają prace koncepcyjne. Warto podkreślić, że przyjęte rozwiązania to wynik współpracy producentów z żołnierzami wojsk lądowych, bezpośrednimi użytkownikami tego sprzętu.

Tekst Jacek Matuszak
Zdjęcia chor. Adam Roik

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA