MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Szefowie obrony na ćwiczeniu "Kozacki Step"
2008-09-11

11.09. Nowa Dęba. Działania żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu „Kozacki Step” w dniu dzisiejszym obserwowali : szef SG WP gen. Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Siergiej Kyrychenko, dowódca Sił Lądowych Wielkiej Brytanii gen. Francis Dannatt, szef Sztabu Obrony Litwy adm. Kestutis Macijauskas oraz szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi gen. Sergei Gurulev.

Żołnierzy zaszczycił także swa obecnością ambasador Wielkiej Brytanii J.E. Rick Todd.
Ćwiczenia pod kryptonimem "Kozacki Step" są organizowane cyklicznie od 1996 r. z udziałem pododdziałów z Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Scenariusz ćwiczeń bazuje na typowych działaniach prowadzonych w operacjach wsparcia pokoju. Jego celem jest zgranie komponentów narodowych w ramach jednego, wielonarodowego batalionu. W tym roku po raz pierwszy do ćwiczących dołączyli żołnierze z Litwy oraz - w charakterze obserwatorów - oficerowie z Białorusi.

Ogółem w ćwiczeniu bierze udział ok. 500 żołnierzy. Polskę reprezentuje 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, Wielką Brytanię - 7 batalion z Królewskiego Regimentu Szkocji (Royal Regiment of Scotland), Ukrainę - kompania z 79 Brygady Aeromobilnej. Grupa oficerów z Litwy ćwiczy w strukturze sztabu wielonarodowego batalionu. Ćwiczący żołnierze zaprezentowali m.in. funkcjonowanie stanowiska dowodzenia batalionu, dynamiczny pokaz działania wojsk oraz sprzęt i uzbrojenie narodowych komponentów.

W czasie spotkania z dziennikarzami szef SG WP podkreślił znaczenie faktu poszerzenia dotychczasowej - trójstronnej - formuły ćwiczenia o udział żołnierzy z Litwy i  Białorusi. Zaznaczył, że strona polska jest zainteresowana rozszerzeniem w przyszłości liczby państw uczestniczących w tym ćwiczeniu o pozostałe państwa regionu należące do Grupy Wyszehradzkiej oraz o grupę państw nadbałtyckich. Mówił też o tym, że formuła ćwiczenia dobrze wpisuje się w plan utworzenia wielonarodowego batalionu litewsko-polsko-ukraińskiego LITPOLUKRBAT. Ma on osiągnąć gotowość do działania w 2011 r. - Polska wspiera aspiracje Ukrainy w zakresie członkowstwa w NATO i UE – wspólne ćwiczenia są jednym z tych elementów które sprzyjają szybkiej integracji sił zbrojnych Ukrainy ze strukturami Sojuszu i Unii Europejskiej - powiedział szef SG WP. Poinformował też, że zaproponował szefowi Sztabu Generalnego Ukrainy rozważenie możliwości zaangażowania ukraińskich wojskowych w sztabie polskiego kontyngentu wojskowego w misji ISAF w Afganistanie. Gen. Gągor zaznaczył także, że strona polska bardzo sobie  ceni  udział w ćwiczeniu pododdziałów brytyjskich.  - Siły Zbrojne Wielkiej Brytanii mają ogromne doświadczenie w zakresie udziału w misjach stabilizacyjnych. Ćwiczenie "Kozacki Step" to doskonała okazja do wymiany tych doświadczeń – powiedział. Generał podkreślił też, że obecność przedstawicieli SZ Białorusi w charakterze obserwatorów na ćwiczeniu "Kozacki Step" potwierdza, że wojskowa współpraca bilateralna pomiędzy obu państwami układa się pomyślnie i ma perspektywy rozwoju.

Kierownikiem trwających od 31 sierpnia ćwiczeń jest dowódca 25 BKPow gen. bryg. pil. Dariusz Wroński, a dowódcą międzynarodowego batalionu dowódca 1 batalionu kawalerii powietrznej ppłk Jarosław Niemiec.

RZECZNIK PRASOWY
SZTABU GENERALNEGO WP

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA