MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Kosmiczny emblemat w zbiorach MWP
2008-11-18

18.11. Warszawa. We wtorek w obecności Ambasadora USA w Polsce oraz Dyrektora Generalnego MON, amerykański astronauta, płk pilot George Zamka przekazał do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego tablicę pamiątkowa z naszywką- emblematem 7. Eskadry Myśliwskiej.

Naszywka wykonana przez red. Adama Ustynowicza została zabrana na pokład promu STS-120 Discovery przez dwóch astronautów polskiego pochodzenia - George`a Zamka i Scotta Parazynskiego. 15 dniowy lot rozpoczął się 23 października 2007 roku. Astronauci NASA uczcili w ten sposób pamięć młodych amerykańskich pilotów, kórzy w 1919 roku przybyli nad Wisłę walczyć w obronie niepodległości Polski w składzie 7. Eskadra Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Po uroczystości red. Adam Ustynowicz przedstawił prezentację multimedialną z historycznymi fotografiami i unikalnymi materiałami filmowymi, obrazującą historię kościuszkowskiej eskadry.
W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Sił Powietrznych, środowisk lotniczych, gen. bryg. pil. w stanie spoczynku Mirosław Hermaszewski. Na sali obecni byli również piloci z jednostki bezpośrednio dziedziczącej tradycje 7. Eskadry Myśliwskiej - 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, którą reprezentowali m. in. dowódca 23. Bazy Lotniczej płk pil. Robert Cierniak oraz dowódca 1 ELT ppłk pil. Robert Kozak.

Płk George Zamka przebywa w Polsce na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Ambasdady USA w Polsce. Program pobytu obejmuje m. in. wizytę w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, w Liceum Ogólnokształcącym im. Bojowników Polskość Warmii w Ornecie oraz wizytę na Politechnice Krakowskiej im.Tadeusza Kościuszki.


* * *

George David Zamka (ur. 29 czerwca 1962 w Jersey City, stan New Jersey) w  1989 roku ukończył United States Naval Academy w Annapolis i rozpoczął służbę w Korpusie Piechoty Morskiej. Po zaliczeniu wstępnego przeszkolenia lotniczego został skierowany do bazy Whidbey Island, stan Waszyngton, gdzie przygotowywał się do lotów na samolotach A-6E. W 1988 został przeniesiony do 242 morskiej eskadry szturmowej przygotowanej do działań w każdych warunkach atmosferycznych (Marine All Weather Attack Squadron VMA(AW) stacjonującej w morskiej bazie lotniczej El Toro w Kalifornii. Później został instruktorem eskadry ds. broni i taktyki. W 1990 roku zakończył kursu pilotażu samolotu F/A-18 i został skierowany do 211 eskadry szturmowej do bazy Korpusu Piechoty Morskiej w El Toro. Latał na samolocie F/A-18D Night Attack Hornet. Podczas operacji "Pustynna Burza" (Desert Storm) wykonał 66 lotów bojowych. W 1993 roku rozpoczął służbę w 1 batalionie 5 pułku piechoty morskiej w bazie Camp Pendleton w Kalifornii oraz w 31 Jednostce Ekspedycyjnej Korpusu Piechoty Morskiej działającej z zachodniej części Oceanu Spokojnego. W 1994 przeszedł przeszkolenie w Szkole Pilotów Doświadczalnych Sił Powietrznych (United States Air Force Test Pilot School), po ukończeniu którego został koordynatorem testów samolotu F/A-18 w doświadczalnej eskadrze lotnictwa szturmowego marynarki wojennej (Naval Strike Aircraft Test Squadron - NSATS). 1997 ukończył Florida Institute of Technology, gdzie uzyskał tytuł magistra zarządzania. W 1998 powrócił do 211 eskadry szturmowej, gdzie w bazie Iwakuni w Japonii, do czasu przyjęcia do NASA, służył jako oficer ds. technicznego utrzymania samolotów (Aircraft Maintenance Officer).

Praca w NASA i kariera astronauty
4 czerwca 1998 roku został przyjęty do 17 grupy astronautów NASA. W sierpniu następnego roku zakończył przeszkolenie podstawowe i uzyskał kwalifikacje pilota wahadłowca a następnie został skierowany do Biura Astronautów NASA gdzie w Wydziale Eksploatacji Wahadłowców (Shuttle Operations Branch) zajmował się procesem szkolenia przyszłych astronautów. W 2004 roku Uczestniczył w selekcji kandydatów do korpusu astronautów (nabór NASA-19), a dwa lata później został wyznaczony, jako pilot misji, do załogi STS-120, który odbył się w październiku 2007 roku i trwał od 23 października do 7 listopada 2007 roku. .

Płk George Zamka wylatał w sumie ponad 4 000 godzin na ponad 30 typach samolotów. Jako astronauta spędził w kosmosie 15 dni 2 godziny 22 minuty i 59 sekund. Sześciokrotnie odznaczony medalem „Za operacje powietrzne” (Navy Strike Air Medal), medale Marynarki Wojennej „Za zasługi” (Navy Commendation Medal) oraz  NASA Superior Accomplishment Awards.

* * *

1 eskadra lotnictwa taktycznego nawiązuje do tradycji najwaleczniejszych jednostek Polskich Sił Powietrznych. Tradycje eskadry sięgają 7 Eskadry im. Tadeusza KOŚCIUSZKI z czasów Wojny Polsko-Sowieckiej 1920r. Eskadra ta, składała się z amerykańskich pilotów ochotników, którzy przybyli do Polski, aby walczyć „Za naszą i waszą wolność”.

We wrześniu 1939 roku 111 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza KOŚCIUSZKI wchodząca w skład 1 Brygady Pościgowej dowodzonej przez gen. bryg. pil. Stefana PAWLIKOWSKIEGO broniła ojczystego nieba na samolotach P.11 i P.11c, oznakowanych „krakuską” i kosami. Do tradycji 7, następnie 111 eskadry, nawiązał w Wielkiej Brytanii 303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza KOŚCIUSZKI „Kościuszkowski”.

1 eskadra lotnictwa taktycznego utworzona w 2001r. odziedziczyła tradycje eskadr kościuszkowskich. Od momentu powstania eskadra uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach krajowych i międzynarodowych. Pierwszoplanowym zadaniem eskadry jest wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z naszego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, polegające na stałym uczestnictwie w systemie dyżurowania obrony powietrznej NATO. Eskadra jest w pełni przygotowana do współdziałania z siłami powietrznymi państw NATO.

1 eskadra lotnictwa taktycznego jako pierwsza jednostka bojowa ze składu Polskich Sił Powietrznych po II Wojnie Światowej była odpowiedzialna, w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego „ORLIK”, za wojskowy nadzór przestrzenie powietrznej Państw Nadbałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii).

tekst i foto: Artur Weber
źródła:
Wikipedia  http://pl.wikipedia.org/wiki/George_Zamka
źródło fotografii G. Zamka   http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Zamka_G_NASA.jpg
strona internetowa 1 elt   http://www.1elt.pl/

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA