MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Meritorious Service Medal dla śp. por. Łukasza Kurowskiego
2009-02-13

13.02. Poznań. Uroczystość wręczenia odznaczenia Meritorious Service Medal odbyła się w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego (CSWL).

13 lutego 2009 r. dowódca Wojsk Lądowych, gen, broni Waldemar Skrzypczak, wręczył wdowie po śp. por. Łukaszu Kurowskim, pierwszym polskim żołnierzu poległym w Afganistanie,  medal przyznany przez sekretarza generalnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Skromna ceremonia wręczenia medalu odbyła się w Sali Tradycji jednostki wojskowej, w której por. Łukasz Kurowski zdobywał oficerskie szlify w 2003 i 2004 roku. "Meritorious Service Medal" jest odznaczeniem przyznawanym żołnierzom za wybitne osiągnięcia w służbie podczas misji wojskowych.

Por. Łukasz Kurowski poległ 14 sierpnia 2007 r.,  podczas wykonywania obowiązków w składzie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. W Jego imieniu przyznany pośmiertnie medal odebrała pani Aneta Kurowska, żona oficera.
-Pani Aneto, mam honor i zaszczyt wręczyć Pani odznaczenie, przyznane przez sekretarza generalnego NATO, pana Jaapa de Hoop Scheffera,  poległemu bohaterską śmiercią żołnierzowi Wojska Polskiego, porucznikowi Łukaszowi Kurowskiemu – powiedział gen.  Waldemar Skrzypczak.
Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w szczególnej chwili: por. Łukasz Kurowski 14 lutego skończyłby 30 lat. – Medal jest niezwykłym prezentem dla Łukasza. Dziękuję w imieniu męża – powiedziała Aneta Kurowska. Żona oficera nie kryła wzruszenia.

Por. Łukasz Kurowski pochodził z Wielkopolski. Po ukończeniu studiów na Politechnice Poznańskie,j wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki (WSOWL) we Wrocławiu. Był absolwentem kierunku pancernego pierwszej promocji Studium Oficerskiego. Studiował w trybie przemiennym w WSOWL i CSWL. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka w Świetoszowie. W 2007 roku wyjechał - w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego - do Afganistanu. Służył w Operacyjnym Zespole Doradczo-Łącznikowym Polskiej Grupy Bojowej w Gardez.
14 sierpnia 2007 roku brał udział w patrolu. Konwój, w którym poruszali się polscy żołnierze,  został ostrzelany. Pomimo udzielenia natychmiastowej pomocy, por. Łukasz Kurowski zmarł w wyniku odniesionych ran. Spoczywa na cmentarzu w podpoznańskim Lusowie.

Za wybitne zasługi w działaniach prowadzonych podczas operacji wojskowych oraz wykazaną odwagę i osobiste męstwo, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pośmiertnie por. Łukasza Kurowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego .

Tekst i foto: Tomasz Szulejko

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA