MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Zakończenie Bagram V
2009-03-13

13.03.Wędrzyn. Trwające blisko dwa tygodnie ćwiczenia „BAGRAM V” w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie dobiegły końca. W ceremonii zamknięcia udział wzięły pododdziały z jednostek przygotowywanych do służby w Afganistanie.

Ponad tysiąc żołnierzy przeszło certyfikację gotowości bojowej do służby w piątej zmianie PKW  Afganistan. 2 Korpus Zmechanizowany z Krakowa, pod dowództwem gen. dyw. Edwarda Gruszki objął kierownictwo ćwiczeń, zarówno tych sztabowych (CPX), jak i w polu z udziałem wojsk (LIVEX). Równolegle zajęcia odbywały się też na poligonie w Żaganiu, gdzie szkoliła się druga część Polskich Sił Zadaniowych – Zespół Bojowy BRAVO. W tym czasie Stanowisko Dowodzenia i miejsca ćwiczeń w Wędrzynie oraz w Żaganiu wizytowali amerykańscy i polscy generałowie z ministrem obrony Bogdanem Klichem na czele. Poziom wyszkolenia żołnierzy obserwowało też kilkudziesięciu dziennikarzy podczas prezentacji 11 marca na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym „Nowy Mur”.
Trzon bojowy tej zmiany tworzyć będą Polskie Siły Zadaniowe wyłonione głównie z  6. Brygady Desantowo-Szturmowej. Grupa Bojowa „Alfa” ( 16 batalion powietrznodesantowy) będzie rozlokowana w bazie Ghazni, zaś Grupa Bojowa „BRAVO” ( 18 batalion desantowo-szturmowy) w bazie Warrior.
2 Korpus Zmechanizowany  już wcześniej brał udział w ocenie stanu przygotowań polskich kontyngentów do służby zarówno w Iraku jak i  w Afganistanie. Kadra dowódcza korpusu posiada doświadczenia z wielu misji, w tym także z Afganistanu. Co nie pozostawało bez wpływu na poziom merytoryczny ćwiczeń, w organizowaniu różnych epizodów wirtualnych na ekranach monitorów i map sztabowych oraz tych z udziałem żołnierzy; dynamicznych i spektakularnych akcji
tj. prowadzenie działań zaczepnych w terenie zurbanizowanym, patroli bojowych, ewakuacji rannych czy współdziałania z siłami afgańskimi.
 - Jestem przekonany, że ten kontyngent jest najlepiej przygotowany z pośród tych, które do tej przygotowywaliśmy do  służby w Afganistanie, zarówno pod względem planowania i wykonywania operacji bojowych – powiedział podczas uroczystości zakończenia „BAGRAM V”
gen. dyw. Edward Gruszka.
W swoim wystąpieniu generał nawiązał też do 10. Rocznicy przystąpienia Polski do NATO, podsumowując tę dekadę, jako  okres  burzliwych przemian w Siłach Zbrojnych RP, wiele uwagi poświęcił naszemu zaangażowaniu w misje organizowane przez NATO.
Na zakończenie uroczystości kierownicza kadra ćwiczeń otrzymała certyfikaty, a dowódca 6 Brygady Desantowo-Szturmowej
gen.bryg. Andrzej Knap wręczył kierownikowi ćwiczenia gen.dyw. Edwardowi Gruszce pamiątkową tablicę.
Już na wiosnę pierwsi żołnierze piątej zmiany wyjadą do Afganistanu, aby pełnić służbę w ramach misji ISAF.


Centrum Informacyjno-Prasowe
Ćwiczenia BAGRAM V
tel. 602417011
email:
rzecznik2kz@wp.pl 

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA