MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Przekazanie dowodzenia w 12 DZ
2009-07-09

09.07. Szczecin. W czwartek, w koszarach 12 Brygady Zmechani-zowanej, odbyła się uroczystość objęcia przez gen. dyw. Marka Tomaszyckiego obowiązków dowód- cy 12 Dywizji Zmechanizowanej.

W ceremonii udział wzięli: minister obrony narodowej Bogdan Klich, dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak, przedstawiciele władz województwa zachodniopomorskiego, dowódcy jednostek wojskowych 12 DZ oraz przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich. 

W swoim wystąpieniu Bogdan Klich przedstawił gen. M. Tomaszyckiego jako znakomitego oficera liniowego, z bogatym doświadczeniem dowódczym, wyniesionym m.in. z misji w Iraku i Afganistanie. Jak podkreślił minister, generała Malinowskiego zastąpi "znakomity następca, jeden z naszych  najlepszych sztabowców". Z kolei nowy dowódca dywizji powiedział:  "Pragnę podziękować Panu Ministrowi za powierzenie mi obowiązków dowódcy 12 DZ; dywizji, która ma wiele chlubnych kart w swojej historii. Czuję  się spadkobiercą dorobku wielu żołnierskich pokoleń, które przez dziesiątki lat budowały obecny potencjał tego nowoczesnego związku taktycznego. Pragnę zapewnić, że 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana nadal stanowić będzie niezawodne ogniwo Sił Zbrojnych i systemu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej”.

Sztandar wojskowy, jako symbol objęcia obowiązków na nowym stanowisku, gen. Tomaszycki otrzymał z rąk dowódcy Wojsk Lądowych,  gen. broni Waldemara Skrzypczaka.

Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów wojskowych i orkiestry garnizonowej.

Tekst: Zdzisław Wrona
Foto: arch. 12 DZ

* * *

W czwartek minister ON odwiedził także 2 batalion saperów w Stargardzie Szczecińskim oraz Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych w Toruniu.

Podaczas pobytu minister wysłuchał meldunku dowódcy batalionu podpułkownika Arkadiusza KOWALA oraz zapoznał się z zadaniami i strukturą batalionu. W programie wizyty znalazło się również zwiedzanie kompleksu koszarowego w tym internatu dla szeregowych zawodowych oraz spotkanie z żołnierzami batalionu.
Uczestnicy spotkania rozmawiali z ministrem między innymi o profesjonalizacji armii. Minister odpowiedział na pytania dotyczące prac nad zmianą ustawy emerytalnej oraz o perspektywach pełnienia służby w batalionie. Ostatnim elementem wizyty było zapoznanie się ze sprzętem jaki znajduje się na wyposażeniu batalionu oraz pamiątkowe zdjęcie z żołnierzami.

Przygotował:  Zbigniew Stacharski 

GALERIA GALERIA - minister ON w 2 Batalionie Saperów w Stargardzie Szczecińskim

* * *

Gen. dyw. Marek TOMASZYCKI – (ur. 28.01.1958 ), absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1981) i Akademii Obrony Narodowej (1995). W 1999 roku ukończył w AON kurs taktyczno-operacyjny integracji z NATO, a w 2003 - podyplomowe studia operacyjno-strategiczne. Jest absolwentem Studium Polityki Obronnej Akademii Wojennej Wojsk Lądowych Carlisle Barracks w USA. Służbę wojskową rozpoczął w 1981 r. w 32 pułku zmechanizowanym. Służył także w  Dowództwie 8 Dywizji Obrony Wybrzeża. W latach 1996-1999 był szefem szkolenia-zastępcą dowódcy 36 Brygady Pancernej. Od roku 1999 do 2001 był dowódcą 10 Brygady Kawalerii Pancernej, a następnie służył w Dowództwie 1 Korpusu Zmechanizowanego jako szef Oddziału Rozpoznania i WRE. Od lipca 2003 do lutego 2004 był szefem Oddziału Szkolenia w PKW w Iraku. Po zakończeniu misji wrócił na poprzednio zajmowane stanowisko. W latach 2004-2005 był dowódcą 6 Brygady Kawalerii Pancernej w Stargardzie Szczecińskim. Następnie dowodził 10 BKPanc w Świętoszowie. W 2006 r. został awansowany do stopnia generała brygady. Od marca do listopada 2007 był dowódcą I zmiany PKW Afganistan, a między 14 kwietnia i 30 czerwca 2009 -  szefem Zarządu Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Jest żonaty, ma troje dzieci.
Hobby: wędkarstwo, siatkówka i historia.

 

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA