MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Daniela Ambrozińskiego
2009-08-18

18.08. Jarocin. W kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie odbyła się msza św. pogrzebowa śp. kpt. Daniela Ambrozińskiego.

Uczestniczyła w niej najbliższa rodzina Zmarłego, Jego znajomi i sąsiedzi, żołnierze oraz kompania honorowa z macierzystej jednostki poległego żołnierza - 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. We mszy, której przewodniczył biskup polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski, uczestniczyli  także: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło i szef Sztabu Generalnego WP generał Franciszek Gągor
 
„Przychodzimy dziś tutaj po to, by na nowo uwierzyć, że miłość jest silniejsza od śmierci” – mówił podczas mszy  bp Tadeusz Płoski. - "Prawdziwy sens życia człowieka nie zamyka się w horyzoncie doczesności, ale otwiera się na wieczność". Ordynariusz wojskowy, wspominając poległego żołnierza, podkreślił, że chrześcijanin powinien czerpać siłę z wiary, która pamięta, „że przemija postać tego świata, ale na wielki trwa, kto czyni wolę Boga. Smierć, którą przeżywamy, która boli, nie jest końcem" – dodał. Wskazał na pocieszycielską siłę miłości, budzonej przez obecność ChrystusaŁ „Chcemy dziś także podziękować Panu Bogu za kpt. Daniela Ambrozińskiego. Za jego życie, za miłość, za jego skromność i pokorę, która wyrażała się w rzeczach i sprawach najzwyklejszych, ale najbardziej potrzebnych. Niech Bóg przytuli Cię do swojego Serca” – zakończył bp T. Płoski.
 
Po zakończeniu mszy św. nastąpił dalszy ciąg uroczystości pogrzebowych na cmentarzu komunalnym w Jarocinie. Uczestniczyli w nich m.in. prezes Rady Ministrów Donald Tusk i minister obrony narodowej Bogdan Klich.
 
Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu podkreślił, że kapitana Ambrozińskiego żegna cała Ojczyzna. Powiedział m.in.: „Jesteśmy tu z Tobą  i najbliższymi – cóź innego w takiej chwili można zrobić?! -   ale dziś, w wielu polskich domach, Polacy myślą o tym, co zrobiłeś, jak zginąłeś”.  (…) Dziś wszyscy są przy Twoich bliskich. Pamiętają Twoi towarzysze – opowiadali o Tobie, służbie i ostatniej akcji – ich twarze mówiły wszystko. Dziś myślą o Tobie i wierzą, że będziesz ich pilnował. Dziś żegna Ciebie – bohatera - cała Ojczyzna. Wszyscy Polacy chylą nisko czoła” - powiedział premier. "Zaczynasz swoją ostatnią misję... Żegnaj! Będziemy pamiętać!" – dodał Donald Tusk.
 
Szef BBN Aleksander Szczygło odczytał list Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w którym Zwierzchnik SZ podkreślił męstwo żołnierza, pisząc, iż ofiara ta nie zostanie zapomniana. Dzięki bohaterskiej służbie kpt. Daniela Ambrozińskiego każdy żołnierz będzie nosił z dumą mundur polski. Aleksander Szczygło także powiedział, że chyli czoła przed bohaterstwem kpt. Ambrozińskiego.

Śp. kpt. Daniel Ambroziński został pośmiertnie awansowany przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha na wyższy stopień oficerski i odznaczony przez  Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.  

 

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA