MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Ćwiczenie „Czarny Niedźwiedź ’09”
2009-09-21

14-22.09. Na terenie poligonu Akademii Wojskowej Republiki Czeskiej (Vyškov, Czechy) odbyły się ćwiczenia taktyczne z wojskami Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (NATO MNMPBAT) pk. „Czarny Niedźwiedź ’09” („Black Bear ’09”),

 

Żołnierze Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO, 22 września, mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności przed szeroką publicznością. W dniu dostojnych gości podczas ćwiczenia „Black Bear ’09” uczestniczył dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód gen. broni Zdzisław Goral oraz komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Marek Witczak.
Prezentowane elementy wyszkolenia obserwowali również między innymi zastępca szefa Sztabu Generalnego sił zbrojnych Republiki Czeskiej gen. dyw. Josef Prokš i szef wsparcia czeskiej armii gen. bryg. Jaroslav Kocián. Oprócz wymienionego komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej sprawne działanie żołnierzy Batalionu wzięli pod lupę komendant czeskiej policji wojskowej gen. bryg. Vladimír Ložek i zastępca komendanta policji wojskowej Słowacji płk Vladimír Jurkas. Zastępca komendanta chorwackiej policji wojskowej ppłk Tihomir Zebec, sprawując podczas ćwiczenia funkcję szefa sztabu Batalionu, przyjrzał się wszystkim aspektom jego funkcjonowania. Podkreślenia wymaga obecność provost marshala natowskiego dowództwa SHAPE płk. Josephusa Govaartsa, któremu towarzyszył płk Pado Maria Ortolani reprezentujący włoskich Karabinierów.
Jako pierwsi zaprezentowali się żołnierze gliwickiego oddziału Żandarmerii Wojskowej wraz ze słowackimi kolegami. Organizowali oni ochronę konwoju, który wpadł w zasadzkę. Zadaniem żołnierzy było odparcie przeciwnika, ewakuowanie rannych i uratowanie przewożonego ładunku. Z uwagi na silny ogień ze strony napastników wykorzystano samoloty wsparcia pola walki L-39 Albatros. Ewakuację medyczną zapewnił śmigłowiec Mi-17 eskortowany przez dwa śmigłowce bojowe Mi-24.
Kolejnym punktem prezentacji było działanie chorwackich żołnierzy policji wojskowej, którzy w jednym z budynków zatrzymali niebezpiecznego przestępcę, a niedługo później wspólnie z kolegami z Czech zatrzymali dodatkowo trzech, podejrzanych o organizację zasadzki na ochraniany przez Polaków konwój, terrorystów. Uzbrojeni mężczyźni uciekali samochodem, więc zablokowano im drogę z wykorzystaniem kolczatki. Samochód z przebitymi oponami zatrzymał się po kilku metrach. Mężczyznę, który wyskoczył z pojazdu i usiłował uciekać na piechotę, Chorwaci zatrzymali używając psa.
Uczestniczący w dniu dostojnych gości zostali poinformowani, że chwilowo główna brama do bazy jest zablokowana przez bardzo agresywnych demonstrantów. Liczba i skala agresji napastników była tak duża, że w kontrolę tłumu zaangażowani byli żołnierze z wszystkich czterech tworzących Batalion nacji. Policjanci wojskowi odparli atak i rozpoczęli wychwytywanie z tłumu najbardziej agresywnych. Wspólne działanie żołnierzy było tak skuteczne, że już po kilku minutach, pozbawiony liderów tłum całkowicie stracił zapał do walki.
Na zakończenie tego szczególnego dnia zaproszeni goście wzięli udział w videokonferencji dowództwa Batalionu z dowódcą nadrzędnej dywizji, poznali działanie sztabu i centrum operacji taktycznych. Zapoznali się również z warunkami zakwaterowania żołnierzy na terenie obozowiska „EAGLE”.
Ostatni etap drugiego ćwiczenia z wojskami Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO pk. „Black Bear ’09” pokazał wyraźnie, że zgranie pododdziałów z roku na rok staje się coraz lepsze, a żołnierze z poszczególnych krajów mają coraz większe umiejętności. Nie mniej istotne było również sprawdzenie działania sztabu, planowania operacji oraz właściwego reagowania dowództwa na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Tekst i zdjęcia: ppłk Marcin Wiącek

* * *

Ćwiczenie taktyczne z wojskami Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (NATO MNMPBAT) pk. „Czarny Niedźwiedź ’09” („Black Bear ’09”) odbywa się od 14 do 23 września na terenie poligonu Akademii Wojskowej Republiki Czeskiej (Vyškov, Czechy).

 

Podczas ćwiczenia żołnierze Żandarmerii Wojskowej, wspólnie z żołnierzami policji wojskowych Chorwacji, Czech i Słowacji, doskonalą umiejętności pododdziałów i sztabu w prowadzeniu operacji stabilizacyjnej, a także  procedury współpracy międzynarodowej i elementy systemu dowodzenia batalionem w warunkach polowych.

NATO MNMPBAT jest wielonarodową jednostką policji wojskowej, przygotowaną do funkcjonowania w strukturze dowodzenia NATO. Powstał 12 czerwca 2007 roku. Tworzą go pododdziały Żandarmerii Wojskowej oraz plutony policji wojskowych – chorwacki, czeski i słowacki. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie wsparcia dowódcy NATO w rejonie operacji Sojuszu.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA