MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

"BAGRAM VI" - podsumowanie sprawdzianu
2009-09-14

14.09. Nowa Dęba. Od 7 do 13 września, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, odbywały się ćwiczenia "BAGRAM VI".

Przez ostatni tydzień kierownictwo ćwiczenia – kadra 2 Korpusu Zmechanizowanego - sprawdzało stan przygotowania Dowództwa VI zmiany Polskich Sił Zadaniowych do przyjęcia zadań w ramach operacji ISAF w Afganistanie.

Ćwiczenia pk. "BAGRAM" miały charakter dowódczo-sztabowy i odbyły się bez udziału ćwiczących wojsk, które swój ostatni sprawdzian przeszły podczas ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. "LAMPART", które miało miejsce w dniach 24-29 sierpnia. Ciężar sformowania kontyngentu spoczął na żołnierzach 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowane, a  szczególnie wchodzącej w skład dywizji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Wprawdzie najważniejszy egzamin z przygotowania do misji żołnierze VI zmiany będą zdawać już na miejscu, w Afganistanie, jednak po 7 dniach wytężonej pracy zespół certyfikujący, na podstawie informacji przygotowanych przez kierownictwo ćwiczeń, postawił Dowództwu Polskich Sił Zadaniowych wysoką ocenę.

Podczas uroczystego zakończenia ćwiczenia jego kierownik, gen.dyw. Zbigniew Głowienka,  podziękował wszystkim żołnierzom za zaangażowanie – Tutaj, w Nowej Dębie, był czas, aby przygotować Was do trudnych zadań, jakie czekają  Was w Afganistanie. Myślę, że podczas tego ćwiczenia uzupełniliście indywidualne wyszkolenie bojowe, a także nabyliście doświadczenie przed wyjazdem na tak ciężką misję - mówił generał. Dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego wyraził też podziękowanie żołnierzom amerykańskim, w szczególności  płk. Davidowi Matakasowi oraz płk. Johnny'emu Millerowi za pomoc i doradzanie oficerom Polskiej Grupy Zadaniowej.

Ćwiczenie "BAGRAM VI" było ostatnim etapem przygotowań Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Już za kilkanaście dni pierwsi żołnierze VI zmiany wyjadą do Afganistanu, gdzie beda pełnić służbę w ramach misji ISAF.

Tekst: mjr Jacek Popławski
tel.: 602 417 011, e-mail.:
rzecznik2kz@wp.pl
Foto:  st. chor. Adam Roik
Centrum Informacyjno-Prasowe ćwiczenia "BAGRAM VI" 

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA