MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Przylot polskich pilotów F-16 z ćwiczenia BOLD AVENGER ´09
2009-09-25

25 września 2009 roku do 32 Bazy Lotniczej w Łasku powróciło sześć polskich samolotów F-16 (cztery w wersji „C”, dwa w wersji „D”), które brały udział w ćwiczeniu NATO „BOLD AVENGER 2009” w Danii w dniach 14 - 25 września.

Wracających do Polski pilotów powitali dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Włodzimierz USAREK i dowódca 32. Bazy Lotniczej płk pil. Władysław LEŚNIKOWSKI.

Z ramienia polskich Sił Powietrznych w ćwiczeniu wzięło udział łącznie 60 osób z personelu latającego i technicznego oraz sześć samolotów wielozadaniowych F-16 z 10. eskadry lotnictwa taktycznego z Łasku. Było to jedno z największych międzynarodowych ćwiczeń zrealizowanych z udziałem polskich lotników w tym roku - (poprzednie pk. "LOYAL ARROW" odbyło się w Szwecji. Wówczas uczestniczyli w nim zarówno piloci 10 eskadry lotnictwa taktycznego w Łasku jak i 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.) Polscy piloci w trakcie 12 dni ćwiczeń wykonali ponad 70 misji, wylatując 150 godzin. Podczas BOLD AVENGER 2009 współdziałali z żołnierzami z 12 państw NATO: Czech, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Norwegii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji i USA.

„Dowódcy z innych krajów gratulowali mi podwładnych. Jestem z nich dumny, każdemu życzyłbym takich pilotów.” – mówił w trakcie telewizyjnego wywiadu gen. bryg. pil. USAREK. „W trakcie tych ćwiczeń to my mieliśmy najlepszy sprzęt, a dowódcy innych krajów prosili o przydzielenie nas do ich misji(…) Niektórzy nie wierzyli że tak szybko nauczyliśmy się tak wiele” – dodaje dowódca 10 eskadry lotnictwa taktycznego ppłk. pil. Dariusz MALINOWSKI. Potwierdza to wysoki poziom wyszkolenia polskich pilotów, którzy codziennie odbywają szkolenia w powietrzu i na symulatorze, ćwicząc najróżniejsze warianty działań powietrznych - tak, aby sprostać każdemu zadaniu na współczesnym polu walki. Dodać należy, że piloci nie wykonaliby żadnego zadania, bez perfekcyjnie przygotowanych przez personel naziemny samolotów.

W ćwiczeniu "Bold Avenger" uczestniczyło ponad 50 samolotów bojowych, transportowych i wsparcia z 12 państw członkowskich (Czech, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Wlk. Brytanii, Włoch, Turcji i USA). Piloci różnych statków powietrznych wykonywali zadania w ramach fikcyjnego scenariusza uwzględniającego prowadzenie operacji na podstawie mandatu ONZ. Dowodzenie i kierowanie lotami realizowane było przez Połączony Komponent Sił Powietrznych (JFAC – Joint Force Air Component) przebazowany do bazy lotniczej Karup (Dania) z Ramstein a także przez CAOC 1 w Finderup (Dania). W roli obserwatorów ćwiczenia wzięła udział dodatkowo Szwecja i kilkanaście państw NATO.

Polscy piloci F-16 podczas ćw. "BAR 09" zrealizowali m.in. poniższe zadania:

• Air-to-Air Refuelling - tankowanie w powietrzu, zadanie wymagające ogromnej precyzji i kunsztu lotniczego polegające na zbliżenie się do samolotu-cysterny na bardzo małą odległość i naprowadzenie samolotu do tankowania.
• Air Combat Tactics - taktyczne manewrowanie, lot do strefy działań.
• Familliariazion Flight - lot zapoznawczy, polegający na zaznajomieniu się pilota z obszarem działań.
• Composite Air Operation - połączona operacja powietrzna, polegająca na wspólnym działaniu kilku-kilkunastu staków powietrznych wykonujących różne zadania.
• Close Air Support - bezpośrednie wsparcie z powietrza, polegające na osłonie działań sił naziemnych.
• Defensive Counter Air - działania defensywne przeciwko środkom powietrznym przeciwnika.
• Offensive Counter Air - działania zaczepne przeciwko środkom powietrznym przeciwnika.
• Red Air - wykonywanie zadań w roli przeciwnika.
• Surface Attack Tactics / Opposite - atakowanie celów naziemnych / strona przeciwna, polegające na namierzaniu i atakowaniu celów naziemnych.
• Sweep - wymiatanie, polegające na "oczyszczeniu" danego obszaru przestrzeni powietrznej ze statków powietrznych przeciwnika.
Było to jedno z największych międzynarodowych ćwiczeń zrealizowanych z udziałem polskich lotników w tym roku , chociaż nie ostatnie. Kolejne odbędzie się już za dwa miesiące w Hiszpanii.

***

Więcej informacji o ćwiczeniu „Bold Avenger 09” znajduje się zarówno na stronie internetowej Dowództwa Sił Powietrznych www.sp.mil.pl w menu „ćw. BOLD AVENGER 09” oraz w zakładce aktualności na stronie 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (www.2slt.sp.mil.pl).

Wydział Prasowy DSP/chor. Rafał ADAMCZEWSKI
fot. Rafał ADAMCZEWSKI

 

 

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA