MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Żegnamy VI zmianę ISAF
2009-09-30

30.09. Rzeszów. W środę, w 5 Batalionie Zmechanizowanym, odbyło się uroczyste pożegnanie VI zmiany PKW Afganistan, której trzon stanowią żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św., koncelebrowaną przez ks. bp dr Edwarda Białogłowskiego w Kościele Garnizonowym. Następnie, w obecności podsekretarza stanu w MON Zenona Kosiniak- Kamysza, rozpoczął się uroczysty apel. Ponadto w uroczystości uczestniczyli: zastępca szefa Sztabu WP gen. broni Mieczysław Stachowiak, dowódca Wojsk Lądowych gen. dyw. Tadeusz  Buk, zastępca dowódcy operacyjnego gen. dyw. Jerzy Michałowski oraz dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Tomasz Bąk.

Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, żegnając swoich żołnierzy, stwierdził, że po okresie intensywnych przygotowań są jednym, silnym zespołem, dobrze przygotowanym do działania. Przypomniał też, że jest to służba pełna napięć i sytuacji, których rozwój trudno przewidzieć. Życzył też wszystkim wytrwałości i żołnierskiego szczęścia, a przede wszystkim szczęśliwego powrotu do ojczystego domu.

W dalszej części uroczystości, zgodnie z tradycją Podhalańczyków, nastąpiło przekazanie przez  gen. bryg. Tomasza Bąka władzy podhalańskiej, symbolizowanej przez piękną ciupagę, w ręce płk. Piotra Żurawskiego. Pożegnanie zakończyła defilada pododdziałów, po której żołnierze, wraz z żegnającymi ich rodzinami, zostali zaproszeni na zorganizowany z tej okazji żołnierski piknik na terenie jednostki wojskowej.

                                 ***
Kontyngent wystawiła 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana, a jego główne siły stanowią pododdziały 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Przygotowania do udziału w VI zmianie rozpoczęto blisko rok temu, kończąc je ćwiczeniem „Bagram VI”, które przeprowadzono na poligonie w Nowej Dębie. Obecnie realizowany jest ostatni etap, czyli przegrupowanie w rejon misji.



Tekst: kpt. Konrad Radzik
Zdjęcia: st. chor. sztab. Marek Osuch


MON-FB
MON-Tweet


GALERIA