MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Polscy komandosi na ćwiczeniu „Jackal Stone”
2009-10-01

01.10. W dniach 10=27 września żołnierze Dowództwa Wojsk Specjalnych oraz 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca, wspólnie z żołnierzami wojsk specjalnych kilku innych państw, uczestniczyli w Chorwacji w ćwiczeniu "JACKAL STONE 09".

Głównym celem ćwiczenia „JS 09” było doskonalenie zdolności interoperacyjnych żołnierzy sił specjalnych z różnych państw w ramach wielonarodowego komponentu CJSOTF (Combat Joint Special Operations Task Force) i podległych SOTG (Special Operations Task Group) oraz wymiana doświadczeń z zakresu taktyki, procedur i szkolenia - poinformował  ppłk Paweł WIKTOROWICZ, szef Wydziału Ćwiczeń Dowództwa Wojsk Specjalnych. - Scenariusz tegorocznego „Jackal Stone” przewidywał konsolidację międzynarodowych wysiłków w zwalczaniu sił powstańczych, skierowanych przeciwko legalnej władzy fikcyjnego państwa "Freedonia". Wszystkie zakładane cele szkoleniowe zostały zrealizowane - dodał.

Dla strony polskiej, ćwiczenie to miało szczególny wymiar, gdyż po raz pierwszy polscy komandosi odpowiadali za planowanie i prowadzenie operacji specjalnych przez SOTG (Special Operations Task Group), mając w podporządkowaniu komandosów z Węgier, Chorwacji, Szwecji i USA. Taki charakter udziału polskich żołnierzy Wojsk Specjalnych to kolejny etap osiągania przez DWS gotowości do dowodzenia operacjami specjalnymi sił NATO. Sprawi to, że polscy komandosi będą nie tylko wykonawcami zadań stawianych im przez sojuszników, ale znajdą się w gronie decydentów.

W tegorocznym "JACKAL STONE" wzięło udział  ok. 1500 żołnierzy wojsk specjalnych ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Chorwacji, Węgier, Ukrainy, Litwy, Macedonii, Albanii, Rumunii i Polski.
Gospodarzem kolejnej edycji ćwiczenia, w 2010 roku, będzie Polska.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA