MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Grupa Bojowa UE gotowa do objęcia dyżuru
2009-11-20

20.11. Wędrzyn. Międzynarodowa Grupa Bojowa Unii Europejskiej (GB UE I/2010) zakończyła przygotowania do objęcia półrocznego dyżuru, który rozpocznie w styczniu 2010 r.

Warunkiem zwiększenia zdolności Unii Europejskiej do prowadzenia operacji zarządzania kryzysowego jest posiadanie skutecznych sił, zdolnych do prowadzenia autonomicznych działań. Celowi temu ma służyć realizacja Koncepcji Grup Bojowych UE, która jest obecnie priorytetowym przedsięwzięciem, realizowanym w ramach Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

Polska - jako państwo ramowe - wystawia połowę całości zestawu GB UE I/2010; pozostałe państwa, tj. Niemcy, Słowacja, Litwa i Łotwa,  uzupełniają ją do pełnego ukompletowania.

Ostatnim etapem przygotowań żołnierzy były ćwiczenia pod kryptonimem „COMMON  CHALLENGE”. W dniach od 16 do 20 listopada br. w Poznaniu, Międzyrzeczu i Wędrzynie dowództwo GB UE I/2010 poddane zostało ocenie stopnia gotowości do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego. W ćwiczenia uczestniczyło ok. 900 żołnierzy z Polski, Niemiec, Słowacji, Litwy i Łotwy, którzy wchodzą w skład kierownictwa ćwiczenia oraz sztabu i dowództwa Grupy Bojowej UE.

Scenariusz ćwiczenia, który zakładał prowadzenie operacji w ramach reagowania kryzysowego na terenie fikcyjnego państwa afrykańskiego, było tłem do sprawdzenia procedur planowania i realizowania działań w ramach operacji wsparcia pokoju, w tym wsparcia działań organizacji humanitarnych oraz działaŃ stabilizacyjnych.

19 listopada br.z ćwiczącymi na poligonie w Wędrzynie  żołnierzami spotkał się szef Sztabu Generalnego WP, generał Franciszek Gągor. Dowódca FHQ GBUE I/2010, gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, zapoznał generała Gągora z przebiegiem ćwiczenia. Szefowi SG WP zaprezentowano również element reagowania żołnierzy w przypadku napadu na posterunek kontrolny oraz wyposażenie, jakim dysponują pododdziały i żołnierze Grupy Bojowej.

W czasie spotkania z mediami szef Sztabu wyraził swoje  przekonanie o bardzo dobrym poziomie wyszkolenia i gotowości żołnierzy wszystkich narodowości, wchodzących w skład GB: - Międzynarodowa komisja, która oceniała przygotowanie żołnierzy do realizacji zadań, określiła poziom wyszkolenia na "exellent" czyli bardzo dobry – podkreślił generał Gągor.

Po zakończeniu półrocznego dyżuru w ramach unijnej Grupy Bojowej żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej będą przygotowywać się do udziału w misji w Afganistanie w 2011 r. - Koszty i wysiłek, włożone w przygotowanie się do działania w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej, zostaną znakomicie wykorzystane w realizacji zadań w Afganistanie - ocenił gen. Gągor.ZESPÓŁ PRASOWY
SZTABU GENERALNEGO WP
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA