MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Rebelianci stracili kolejny skład amunicji
2010-03-01

27.02/ Ghazni. Żołnierze Polskich Sił Zadaniowych zlikwidowali w prowincji Ghazni kolejny skład amunicji, tym samym zadając poważne straty afgańskim rebeliantom.

Był to jeden z największych składów, znalezionych do tej pory przez wojska koalicji w Afganistanie.

W sobotę, 27 lutego,  żołnierze Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie,  dzięki precyzyjnym informacjom, pozyskanym w wyniku działań operacyjnych, przeprowadzonych przez Służbę Wywiadu Wojskowego, zorganizowali i przeprowadzili kolejną udaną akcję w prowincji Ghazni. Tym razem w miejscowości Qari Ahmatha, leżącej w dystrykcie Khogani.

W specjalnie przygotowanej przez rebeliantów szczelinie skalnej znaleziono pokaźne ilości amunicji, która najprawdopodobniej miała być użyta przeciwko wojskom koalicji. Akcję wspierały śmigłowce Mi-17 oraz Mi-24 z Samodzielnej Grupy Powietrznej. Dynamicznie przeprowadzona operacja przyczyniła się do szybkiego zlokalizowania miejsca składowania środków bojowych, w którym ekstremiści talibscy zgromadzili ponad 160 szt. amunicji przeciwpancernej z głowicą kumulacyjną PG-2 do 40 mm granatnika   RPG-2.

Tego samego dnia w równolegle przeprowadzonej akcji w okolicach wsi Baha Od Din w dystrykcie Gelan żołnierze ze Zgrupowania Bojowego "Bravo" zlokalizowali miejsce, w którym rebelianci ukryli 4 rakiety kaliber 107 mm.

W obu przypadkach podjęte środki bojowe przetransportowano w bezpieczne miejsce, a następnie zniszczono.

Polscy żołnierze już nie pierwszy raz uniemożliwili rebeliantom wykorzystanie zgromadzonego arsenału. Dzięki temu udało się zapobiec tragediom, do których mogłoby dojść w wyniku wykorzystania środków bojowych przeciwko polskim żołnierzom i wojskom koalicji, a także mieszkańcom prowincji Ghazni.

W przeprowadzonej akcji nie ucierpiała żadna z osób postronnych; nie spowodowano również zniszczeń w lokalnej infrastrukturze.

GALERIA FOTOGRAFII

FILM

 

Tekst: mjr Piotr Michrowski
Zdjęcia: Archiwum operacyjne PKW


mjr Piotr Michrowski
Szef Sekcji Informacyjno - Prasowej
PKW Afganistan
Ghazni
+ 93799077360

MON-FB
MON-Tweet