MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Sportowcy wojskowi wyróżnieni przez Ministra Obrony Narodowej
2010-03-31

31.03. Warszawa. W środę, podczas uroczystej Gali Sportu Wojskowego 2009 Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, w obecności szefa Sztabu Generalnego WP generała Franciszka Gągora, wręczył wyróżnienia sportowcom wojskowym, w tym st. szer. Piotrowi Małachowskiemu, srebrnemu medaliście z Pekinu, który został najlepszym sportowcem roku w Wojsku Polskim.

Gala Sportu Wojskowego była okazją do wyróżnienia nie tylko zawodników, którzy w 2009 roku reprezentowali Polskę i Siły Zbrojne na międzynarodowych imprezach sportowych, ale także uhonorowania odznaczeniami i nagrodami trenerów oraz dowódców jednostek wojskowych i rodzajów SZ, które w 2009 roku były gospodarzami wydarzeń sportowych.

Sportowcy w mundurach uczestniczyli w 2009 roku w czternastu imprezach najwyższej rangi organizowanych przez Światową Radę Sportu Wojskowego (CISM), z których przywieźli 49 medali, w tym 21 złotych, 16 srebrnych i 12 brązowych.

Listę nagrodzonych otworzyły Siły Powietrzne, które zostały wyróżnione w klasyfikacji generalnej sportu powszechnego.
W czołówce najlepszych sportowców znaleźli się uczestnicy i medaliści Igrzysk oraz Olimpiad Wojskowych. Pierwsze trzy miejsca zajęli lekkoatleci. Najlepszym z najlepszych okazał się st. szer. Piotr Małachowski (WZS Wrocław). Jego klubowa koleżanka st. szer. Sylwia Ejdys zajęła drugie miejsce, a trzecia była st. szer. Marta Jeschke z Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej.
Najlepszym trenerem został kpt. Zbigniew Stankiewicz, na co dzień szkolący lekkoatletów Wojskowego Zespołu Sportowego z Wrocławia.
Specjalne wyróżnienie, Wojskowej Federacji Sportu oraz złoty medal CISM otrzymała kpt. Monika Sadowy – Naumienia, srebrna i brązowa medalistka Pucharu Świata w spadochroniarstwie.
Podczas Gali wyróżnienia otrzymały także jednostki wojskowe, szkoły i centra szkolenia, które zaangażowane są w rozwój sportu wojskowego. Pierwsze miejsce w klasyfikacji szkolnictwa wojskowego w sporcie powszechnym zostało przyznane Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina. Najlepszą jednostką wojskową została 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania.
Za najlepiej zorganizowaną w 2009 roku imprezę wojskową uznano Mistrzostwa Wojska Polskiego w piłce siatkowej kadry zawodowej, które odbyły się w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.
Szef Sztabu Generalnego WP, podczas uroczystości, wyróżnił medalem „Za zasługi w rozwoju kultury fizycznej w wojsku polskim” pięciu żołnierzy: mjr. Waldemara Kozrenieckiego, mjr. Czesława Studenckiego, mjr. rez. Alojzego Mączkę, st. chor. szt. rez. Marka Kozakiewicza oraz st. sierż. szt. Jana Bodnara.
Podczas Gali, dwudziestu jeden sportowcom, wręczono także złote i srebrne medale Międzynarodowej Rady Sportu – tzw. Gwiazdy CISM. Szczególne wyróżnienie. Podwójną Złotą Gwiazdę CISM otrzymał sierż. Jan Zakrzewski z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych.
Bezcenne wyróżnienie dla każdego sportowca, jakim jest nagroda  „fair play” otrzymał chor.  Artur Kochutek z Wojskowej Grupy Sportowej z Bydgoszczy.

Gala Sportu Wojskowego była także okazją do złożenia gratulacji i podziękowań wszystkim żołnierzom sportowcom, którzy w 2009 roku reprezentowali Polskę nie tylko na zawodach i olimpiadach organizowanych w kraju, ale także poza jego granicami. „Ministerstwo Obrony Narodowej obrało kurs na sport, Ministerstwo Sportu i Turystyki obrało kurs na wojsko, a ja chciałbym Wam podziękować za to, że obraliście kurs na sukces i zwycięstwo.” – tymi słowami zwrócił się do sportowców minister obrony narodowej Bogdan Klich. „Dzisiaj dziękujemy Wam także za wytrwałość i życzymy sukcesów nie tylko w 2010 roku, ale także przez wiele kolejnych lat.”
W imieniu wyróżnionych w środę sportowców, organizatorom Gali, trenerom i tym wszystkim, którzy zaangażowani są w rozwój sportu wojskowego, a w szczególności ministrowi obrony narodowej i ministrowi sportu i turystyki podziękował lekkoatleta st. sierż. Sebastian Chmara.

Podczas środowej Gali Sportowej, która odbyła się w Sztabie Generalnym WP obecny był  Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski.

    

tekst: Bogumiła Piekut
foto: Magdalena Gierałt
video nr2: Piotr Owczarczyk

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA