MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Gen. David Petraeus z wizytą w Polsce
2010-04-07

6-8.04. Warszawa. W dniach 6 – 8 kwietnia br. oficjalną wizytę w Polsce składa Dowódca Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) gen. David PETRAEUS.

7 kwietnia br., podczas uroczystego powitania w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gen. Petraeus zwrócił się bezpośrednio do żołnierzy Kompani Reprezentacyjnej WP, wyrażając słowa  uznania dla wszystkim polskich żołnierzy. Podkreślił, iż  swoją wspólną służbę z polskimi żołnierzami w operacjach na Bałkanach i w Iraku traktuje jako zaszczyt i honor. 
 
W czasie konferencji prasowej gen. Davida PETRAEUSA i gen. Franciszka GĄGORA – szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – dowódca CENTCOM wyraził uznanie dla zmian, jakie dokonały się w Polsce od czasu wejścia do NATO. Podkreślił też wagę i istotną rolę, jaką odgrywały i odgrywają  polskie siły zbrojne w operacjach poza granicami kraju, w tym szczególnie w Afganistanie i w Iraku. Pytany przez dziennikarzy o szanse powodzenia walki z terroryzmem, gen. Petraeus zwrócił uwagę na znaczenie współpracy cywilno-wojskowej i tzw. ”comprehensive approach” w osiąganiu pożądanych rezultatów operacji, mówiąc, że "prowadzenie działań wojskowych jest koniecznym, ale nie jedynym warunkiem osiągnięcia sukcesu w wojnie z terroryzmem". Odnosząc się do planowanego przekazania batalionu sił amerykańskich pod kontrolę taktyczną dowódcy polskiego kontyngentu w Afganistanie, stwierdził, że jest to wspaniała okazja do pogłębienia współpracy.

Podczas rozmów dwustronnych w Sztabie Generalnym obie strony podkreśliły znaczenie dotychczasowego, wspólnego doświadczenia, wyniesionego z operacji  na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie dla rozwoju coraz bardziej dojrzałego partnerstwa, opartego na praktycznym działąniu  bojowym.  Gen. Petraeus wyraził też podziw i uznanie dla skali zmian, zachodzących w  polskiej  armii. Jego zdaniem, transformacja i profesjonalizacja, choć wiążą się z wysokimi kosztami, znacznie podnoszą jakość naszych Sił Zbrojnych.

Tego samego dnia gen. David Petraeus został przyjęty przez Prezydenta RP Lecha KACZYŃSKIEGO. Za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy Sił Zbrojnych Polski i USA prezydent odznaczył gen. Petraeusa Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Gwiazdą Iraku  za współdziałanie z Polskim Kontyngentem Wojskowym. 

 
Tekst: płk  SYLWESTER MICHALSKI
rzecznik prasowy  
SZTABU GENERALNEGO WP

* * *
 8 kwietnia br. minister obrony narodowej Bogdan Klich, w uznaniu zasług położonych w dziedzinie współdziałania jednostek wielonarodowych, w skład których wchodzą jednostki Wojska Polskiego,  odznaczył gen. Davida Petraeusa Złotym Medalem Wojska Polskiego. Podczas rozmowy z szefem resortu ON amerykański dowódca wyraził podziękowanie i  uznanie dla polskich żołnierzy, którzy pełnią służbę w Afganistanie.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ >>>
 


* * *
Gen. David Petraeus z wizytą w AON       

W dniach 6 – 8 kwietnia br. oficjalną wizytę w Polsce składał Dowódca Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) gen. David PETRAEUS. W czwartek wygłosił wykład pt. Combatant Commander's Perspective dla kadry i studentów Akademii Obrony Narodowej.


Podczas wystąpienia gen. Petraeus przypomniał o tradycjach Akademii Obrony Narodowej, która obchodzi w tym roku XX-lecie istnienia. Wielokrotnie podkreślał znaczenie uczelni kształcącej przyszłych dowódców, na których ciąży odpowiedzialność za działania w misjach międzynarodowych. Wyraził pogląd, że najważniejsi na polu walki są zawsze ludzie, dlatego proces transformacji i profesjonalizacji jest niezwykle ważny w przypadku polskich Sił Zbrojnych. Dowódca USCENTCOM przedstawiał swoje doświadczenia z operacji na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie, popierając je zbiorczymi statystykami, wnioskami i spostrzeżeniami. Po zakończeniu wykładu odbyła się sesja pytań studentów i pracowników naukowych AON, na które gen. Petraeus udzielał wyczerpujących odpowiedzi.


GALERIA

Tekst: Monika Lewińska/AON
Fot: Zdzisław Rutkowski/AON

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA