MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Nowy Dowódca Marynarki Wojennej
2010-06-25

25.06. Warszawa. W piątek, wykonujący obowiązki Prezydenta RP, marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski powołał na stanowisko dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza MATHEĘ.

W uroczystości nominacji nowego Dowódcy uczestniczył minister obrony narodowej Bogdan Klich, Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Cieniuch, a także kierownictwo resortu i generalicja.
Wykonujący obowiązki Prezydenta RP, Bronisław Komorowski pogratulował nowemu dowódcy nomiancji oraz życzył "dobrej, ciężkiej, ale efektywnej pracy oraz mądrej służby na rzecz ojczyzny" oraz dodał, iż "korzystając z okazji pragnę przekazać wszystkim marynarzom życzenia nie tylko z okazji święta, ale trudnej pracy na codzień".


Admirał floty Tomasz MATHEA urodził się 30 kwietnia 1955 roku w Warszawie. W 1974 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę jako dowódca działu broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP „SOKÓŁ”. W 1984 roku awansował na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu podwodnego ORP „BIELIK”. Od 1988 roku był szefem Sztabu Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a następnie dowódcą Dywizjonu. W 1996 roku został zastępcą dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, a dwa lata później objął stanowisko szefa Szefostwa Szkolenia Morskiego w Dowództwie MW. W czerwcu 2000 roku awansował na stanowisko dowódcy 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 2002 roku został skierowany na studia w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju pełnił służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, jako Szef Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego. Następnie w latach 2004 – 2006 był szefem Logistyki Marynarki Wojennej. W czerwcu 2006 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP.
Admirał floty Tomasz Mathea jest absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej b. ZSRR, Królewskiej Akademii Sztabu MW Wielkiej Brytanii oraz polskiej Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia operacyjno-strategiczne w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie, najważniejszej i najbardziej prestiżowej uczelni wojskowej Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie odznaczany, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA