MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Grupa Bojowa na finiszu
2010-06-30

30. 06. W środę, 30 czerwca br. zakończył się półroczny dyżur bojowy Grupy Bojowej Unii Europejskiej (GBUE) I/2010, której przewodzili Polacy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) z Międzyrzecza.

-Zakończenie dyżuru w ramach zestawu GBUE I/2010 nie oznacza odpoczynku dla naszych żołnierzy. Wręcz przeciwnie jest początkiem przygotowań do odpowiedzialnej misji w Afganistanie, gdzie wylecimy na wiosnę przyszłego roku w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa.- podkreślił dowódca 17WBZ i GBUE, gen. bryg. Sławomir Wojciechowski.

Początki polskiej GBUE sięgają 2004 r. gdzie podczas konferencji dotyczącej zdolności obronnych UE w listopadzie 2004 r. podpisano Deklarację inten¬cji współpracy Polski, Niemiec i Słowacji w sprawie stworzenia grup bojowych UE, a 23 maja 2005 r., podczas posiedzenia Rady UE ds. Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych, Polska, Niemcy, Słowacja, Litwa i Łotwa po spotkaniu ministrów obrony państw UE podpisały List Intencyjny w sprawie Utworzenia Grupy Bojowej na potrzeby europejskich sił szybkiego reagowania.

Pierwszy okres dostępności grupy na potrzeby operacji Unii wyznaczony został na pierwszą połowę 2010 r. W tym okresie mieliśmy przez 6 miesięcy pełnić rolę państwa wiodącego. „Polska” Grupa bojowa liczyła ponad 3000 żołnierzy. Polscy wojskowi to ponad połowa całej obsady etatowej. Główną siłę uderzeniową stanowiła 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Ponadto uzupełniał ją: sztab i pozostałe jednostki „Czarnej Dywizji”, a także inne jednostki Wojska Polskiego. Żołnierze GBUE to doświadczeni w Iraku, Afganistanie i Czadzie misjonarze.

W ramach przygotowań do osiągnięcia gotowości przedstawiciele grupy bojowej przecierali szlaki podczas jednych z największych międzynarodowych manewrów wojskowych w europie w 2008 i 2009 roku, w „Common Effort 08” w Mourmelon we Francji oraz w „European Endeavour 09” w Wildflecken w Niemczech. Ostateczna certyfikacja GBUE I/2010 odbyła się w listopadzie 2009 r. podczas międzynarodowego ćwiczenia „Common Chellange 09” w Wędrzynie. Podstawowym sprzętem grupy bojowej były Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, litewska kompania piechoty wyposażona była w pojazdy patrolowe HMMWV, a niemieckie pododdziały w transportery rozpoznawcze Fennec. Ponadto wsparcie lotnicze zapewniały śmigłowce Mi-24, Mi-17, Mi-8 oraz W-3.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej ma być zdolnych do podjęcia operacji wojskowej w ciągu 15 dni (5 dni potrzebnych jest na decyzję Rady UE w sprawie wysłania wojsk i za¬planowanie działań, 10 dni – na rozmieszczenie oddziałów wojskowych) oraz prowadzenia jej w terenie od 30 do 120 dni. Powinny być one zdolne do działania w punktach zapalnych, obejmujących głównie państwa upadłe lub w stanie upadku, w większości w Afryce, oraz posiadać możliwość walki w warunkach ekstremalnych (pu¬stynia, dżungla, tereny wysokogórskie, etc.). Zakres terytorialny interwencji grup bojowych został określony do 6000 km od Brukseli. Mają one prowadzić samodzielne operacje lub być częścią większej operacji wojskowej, podejmo¬wanej przez organizacje międzynarodowe, głównie ONZ w oparciu o rozdział VII Karty Narodów Zjednoczonych. W zależności od rodzaju misji, mogłyby korzystać z zasobów operacyjnych i zdolności wojskowych NATO. Unijne grupy bojowe mają składać się z jednostek piechoty zmechanizowanej razem ze wspar¬ciem bojowym i logistyką, a w razie konieczności oddziałów powietrznych i morskich oraz innych wyspecjalizowanych jednostek, m.in. inżynieryj¬nych, obrony przeciwlotniczej i wywiadowczych. Mają także świadczyć pomoc medyczną, wsparcie w odbudowie i funkcje transportowe. GB UE przybywają pierwsze na miejsce kryzysu przed właściwymi oddziałami wojskowymi, kierując się zasadą first force in, first force out.


Szef Sekcji Prasowej 11DKPanc
mjr Szczepan GŁUSZCZAK
kom. 501 318 997 / 695 858 042
CA MON 688007, 688122
e-mail: szczepang1@tlen.pl, pio_11ldkpanc@tlen.pl

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA