MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

„GOPŁO” w Bałtijsku
2010-07-24

24 - 25.07. Polski okręt ORP „Gopło” brał udział w obchodach Dnia Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Udział polskiego okrętu w święcie sił morskich Federacji Rosyjskiej oraz jego pobyt w Bałtijsku (23-26 lipca) miał charakter rewizyty po wizycie okrętu rosyjskiego RFS „KALININGRAD” w Świnoujściu w maju tego roku. Miesiąc później „Kaliningrad” odwiedził port w Gdyni i wspólnie z m.in. polskimi okrętami uczestniczył w tegorocznym, międzynarodowym ćwiczeniu Partnerstwa dla Pokoju - BALTOPS 2010.

ORP „Gopło” wyszedł z macierzystego portu w Gdyni w piątek i zacumował w bazie morskiej w Bałtijsku, gdzie odbyły się obchody Dnia Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z morską tradycją ORP „Gopło” podniósł wielką galę banderową, a załoga wzięła  udział w uroczystościach organizowanych przez marynarzy rosyjskich. ORP „Gopło” wróci do portu w Gdyni w poniedziałek, 26 lipca.
***

ORP „Gopło” to trałowiec wchodzący w skład 13 Dywizjonu Trałowców stacjonującego w Gdyni, a należącego do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Trałowiec ORP „GOPŁO” zwodowany został 16 kwietnia 1981 roku jako jednostka prototypowa i zarazem doświadczalna, pierwsza z siedemnastu trałowców redowych projektu 207 służących do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. Kadłub okrętu jest wykonany z laminatu poliestrowo-szklanego. Okręt uzbrojony jest w 23 mm armatę ZU-23-2MR 23 mm, oraz trały: kontaktowy, elektromagnetyczny i akustyczny, a także stacje hydroakustyczne. Napęd główny stanowią dwa silniki wysokoprężne M401A1 o mocy 735 kW każdy, napędzające dwie śruby.

Od wejścia do służby okręt przebył ponad 60 000 mil morskich, przetrałował 896 kilometrów kwadratowych powierzchni morza oraz postawił ponad 100 różnego rodzaju min. Na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 500 oficerów, podoficerów i marynarzy. Okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, a także brał również udział w wydobyciu i niszczeniu niewybuchów z okresu II wojny światowej w rejonie Zatoki Gdańskiej.

 
kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej
+48 601 412 722
rzecznik@mw.mil.pl
MON-FB
MON-Tweet