MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Obchody Święta Lotnictwa w Warszawie
2010-08-29

27.08. Warszawa. Zakończyły się centralne uroczystości Święta Lotnictwa w Warszawie. Życzenia dla lotników i ludzi związanych z lotnictwem złożył prezydent Bronisław Komorowski w okolicznościowym liście z okazji Święta Lotnictwa.

"Słowa uznania należą się lotnikom, pracownikom instytucji naukowych i zakładów lotniczych, załogom obsługi naziemnej, konstruktorom i oblatywaczom" - napisał prezydent. Tegoroczne obchody były szczególnie podniosłe z uwagi na przypadającą w tym roku rocznicę Bitwy o Anglię, w której polscy lotnicy zasłynęli odwagą, męstwem oraz bohaterską postawą.

Święto Polskiego Lotnictwa jest obchodzone w rocznicę wielkiego zwycięstwa polskich pilotów: Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na polskim samolocie RWD – 6 w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w roku 1932.

78 lat temu, w niedzielę, 28 sierpnia 1932 roku, ogromne tłumy zgromadzone na podberlińskim lotnisku były świadkiem niezwykłego zwycięstwa, polskiego samolotu, z polską załogą w największym, wieloetapowym lotniczym turnieju sportowym jaki kiedykolwiek zorganizowano.

Były to prestiżowe zmagania konstruktorów, wytwórni samolotów, producentów silników i osprzętu, prototypowych, na ogół, maszyn, najlepszych w Europie pilotów i mechaników, a także organizatorów i służb pomocniczych. Challenge – był to wielki turniej lotniczy z licznymi próbami technicznymi i pilotażowymi, wieloetapowym rajdem na dystansie tysięcy kilometrów i końcowym, długodystansowym wyścigiem.

28 sierpnia 1932 roku cała Polska, za sprawą swoich lotników – por. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, przeżywała prawdziwą euforię. Polacy okazali się najlepsi w największej, bardzo prestiżowej imprezie lotniczej Europy. Przedstawiciele państwa, którego jeszcze czternaście lat wcześniej nie było nawet na mapie, na samolocie polskiej produkcji (choć z angielskim silnikiem), pokonali reprezentacje m.in. takich potęg lotniczych jak Francja, Niemcy czy Włochy. Żwirko i Wigura, znani już wcześniej w lotniczym środowisku Europy, od razu stali się idolami.

Ich zwycięstwo, podniesione do rangi symbolu, prawie natychmiast przeszło do lotniczej, a nawet narodowej legendy. Spełniali bowiem wszystkie jej wymogi: młodzi patrioci, zdobywcy przestworzy, twórcy fenomenalnego międzynarodowego sukcesu, o których mówił cały świat, w pełni chwały, w dwa tygodnie później zginęli w katastrofie lotniczej, walcząc z żywiołem. Obaj na trwałe weszli do panteonu lotniczej sławy. Na ich przykładzie wychowały się kolejne pokolenia polskich lotników.

W obchodach tegorocznego święta przed Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945 poprzedzonych mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawioną w intencji lotników udział wzięli reprezentujący Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – Szef Kancelarii Prezydenta Minister Jacek Michałowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Minister Czesław Piątas, oraz delegacje licznych instytucji wojskowych i cywilnych związanych z nie tylko z  lotnictwem.

Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski powitał gości i w przemówieniu przywołał osiągnięcia polskiego lotnictwa od jego początków, bohaterską walkę polskich pilotów w jego burzliwej historii oraz oddał hołd poległym lotnikom.

Szef Kancelarii Prezydenta na mocy postanowienia Prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadaniu odznaczeń wojskowych „za dokonany w czasie służby czyn przynoszący szczególną korzyść Siłom Powietrznym, a wykraczającym poza zwykły obowiązek” odznaczył LOTNICZYM KRZYŻEM ZASŁUGI następujących żołnierzy: gen. dyw. pil. dr CWOJDZIŃSKI Leszek, płk KĘDZIERSKI Wiesław, płk KOWALCZYK Paweł, płk SARNA  Andrzej, płk ŻABICKI Krzysztof, ppłk CZERNIEC Antoni, ppłk LEŃ Jerzy, mjr SARNACKI Ryszard, st. chor. szt. WALECKI Zbigniew.

Lotniczy Krzyż Zasługi jest jednym z najnowszych odznaczeń wojskowych, nadawanych w Polsce podczas pokoju. Krzyż ustanowiono ustawą z dnia 14 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach, razem z Krzyżem Wojskowym, Wojskowym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Morskim Krzyżem Zasługi, Morskim Krzyżem Zasługi z Mieczami, Lotniczym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Medalem za Długoletnią Służbę.

Następnie decyzją Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Piątas wyróżnił za wzorową służbę w lotnictwie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności za duży wkład w jego rozwój, umacnianie gotowości bojowej i szkolenie kadr lotniczych - nadaniem tytułu honorowego ,,Zasłużony Pilot Wojskowy’’ następujących pilotów wojskowych: gen. bryg. pil. Sławomir KAŁUZIŃSKI, kmdr. pil. Andrzej SZCZOTKA, ppłk. pil. Janusz DUDA, ppłk. pil. Arkadiusz LEŚNIEWSKI, ppłk. pil. Piotr SANIUK, ppłk. pil. Ireneusz WINNIA, ppłk. pil. Jerzeg ŻABIERK, mjr. pil. Andrzej BOROWY, mjr. pil. Robert PALUCH, mjr. pil. Mark STECHNI, kpt. pil. Jack CIEŚLIK, kpt. pil. Dariusz KURANTOWICZ, kpt. pil. Maciej WIELOGÓRSKI, st. chor. szt. pil. Tadeusz POGODZIŃSKI.

Minister Piątas nadał także płk w st. spocz. Czesławowi GAGAJKOWI, za wybitne zasługi w procesie upowszechniania i kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego, Odznakę Honorową i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego.

W uznaniu zasług w dziedzinie szkolenia lotniczego oraz bezpiecznego wykonywania lotów niżej wymienionych pilotów Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski wyróżnił statuetką „Ikara”: ppłk pil. Artura BORKOWSKIEGO, ppłk pil. Jerzego LENIA, ppłk pil. Romana MENDRKA, ppłk pil. Marka MIŁOSZA, mjr pil. Andrzeja BARYŁĘ, mjr pil. Lecha DOMAŃSKIEGO, mjr pil. Mirosława OBRĘBSKIEGO, kpt. pil. Krzysztofa  DZIDO, kpt. pil. Tomasza GIERCZYŃSKIEGO, kpt. pil. Tadeusza GRZESZUKA, kpt. pil. Jana KACZORA, kpt. pil. Dariusza SIONKOWSKIEGO, kpt. pil. Dariusza STAŃCZYKA, kpt. pil. Andrzeja WAWULSKIEGO, por. pil. Kazimierza MAJCHRZAKA, ppor. pil. Jerzego TATUŚKO.

Kapituła BŁĘKITNYCH SKRZYDEŁ, w skład której wchodzi Zarząd Krajowej Rady Lotnictwa i Redakcja Skrzydlatej Polski, po raz kolejny przyznała to tradycyjne, Honorowe Wyróżnienie Roku. BŁĘKITNE SKRZYDŁA, istniejące od 1964, przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia w lotnictwie polskim w ciągu ostatniego roku, poprzedzającego ich przyznawanie oraz za całokształt wybitnej działalności dla lotnictwa polskiego.

A oto laureaci BŁĘKITNYCH SKRZYDEŁ 2010 Wyróżnienia specjalne otrzymali: Adam BISEK– Za społeczną działalność w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyk, kpt. strzelec radiotelegrafista w st. spocz. Jan Henryk JANCZAK – Za służbę w lotnictwie wojskowym, w tym podczas II wojny światowej, pracę w lotnictwie cywilnym, lotniczą działalność społeczną i popularyzację lotnictwa polskiego,mgr inż. Ludwik MISIEK – Za wybitne osiągnięcia sportowe w szybownictwie oraz lotniczą działalność społeczną i popularyzację lotnictwa w mediach oraz książkach historycznych, st. asp. pil. Janusz SŁAWIK – Za uratowanie przy pomocy śmigłowca pięciu kobiet z zalewanych wodą domów podczas powodzi w rejonie Bogatyni. Wyróżnienia indywidualne: płk pil. Adam CEBULA – Za systemowe podejście do nowelizacji dokumentów normalizujących szkolenie lotnicze oraz opracowywanie nowych standardów oraz procedur lotniczych, dr Józef GŁODZIŃSKI – Za całokształt pracy w lotnictwie sanitarnym oraz gromadzenie archiwaliów o tymże lotnictwie, Barbara GRZEŚKOWIAK-BOCIAN – Za lotniczą działalność społeczną, mgr inż. Lesław KARST – Za zasługi dla polskiego agrolotnictwa i lotniczą działalność społeczną, ppłk rez. pil. Czesław KURCZYMA – Za wieloletnią służbę w lotnictwie wojskowym i pracę na rzecz Lotniczej Formacji Obrony Cywilnej oraz działalność społeczną popularyzującą lotnictwo polskie, ppłk pil. Jerzy LEŃ – Za wieloletnie przewodzenie Zespołowi Akrobacyjnemu Biało-Czerwone Iskry, kpt. rez. pil. Sławomir MICHALSKI – Za zasługi dla polskiego lotnictwa komunikacyjnego, płk Andrzej Wojciech SIRY – Za efektywną działalność na rzecz upamiętnienia wysiłku wojennego i ofiar polskich załóg bombowych w czasie II wojny światowej na Zachodzie, gen. dyw. w st. spocz. pil. Mieczysław Walentynowicz – Za 40-letnią służbę w lotnictwie wojskowym i lotniczą działalność społeczną, płk dypl. rez. pil. mgr inż. Andrzej Władysław WINIEWSKI – Za szczególną troskę i uwagę podczas wieloletniej działalności na rzecz bezpieczeństwa w lotnictwie. Wyróżnienia zespołowe mjr pil. Adam KOZUB i mjr pil. Grzegorz TRZECIAK– Za twórczą działalność na rzecz samolotów bezzałogowych w polskim lotnictwie wojskowym, Klucz Śmigłowców Pokładowych SH-2G 2. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach -  Za wzorowe i bezpieczne wykonanie zadań w licznych międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach oraz promocję polskiego lotnictwa.

Po wręczeniu wyróżnień delegacje najwyższych Władz Państwowych oraz kościelnych, Sztabu Generalnego, Rodzajów Sił Zbrojnych, przedstawicieli różnych krajów, oraz instytucji wojskowych i cywilnych związanych z Wojskiem Polskim złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945.

Obchody Święta Lotnictwa na polach Mokotowskich zakończyło uroczyste otwarcie wystawy Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych pt. "Lotnicy Polscy w Bitwie o Anglię". Wystawę otworzył mjr w st.spocz. pilot Jana PAŚNICKI. Kawaler Orderu Virtuti Militari, uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, który służył w 663 Dywizjonie Współpracy z Artylerią we Włoszech.

Michał Wąsiewicz/Wydział Prasowy DSP

Foto: Mirosław Cyryl Wójtowicz/Klub SP

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA