MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Galeria

Sekretarz Stanu w MON Aleksander Szczygło wręczył Tomaszowi Sikorze Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju
2006-03-30 14:40:11

30 marca br., Sekretarz Stanu w MON Aleksander Szczygło w imieniu ministra ON, uroczyście wręczył Tomaszowi Sikorze, srebrnemu medaliście Olimpiady w Turynie, Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.  
Uroczystość wręczenia Srebrnego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju odbyła się o godzinie 10.00 w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej.

„Ja zdaję sobie sprawę, - powiedział Tomasz Sikora – że biathlon wywodzi się ze sportów obronnych, dlatego to odznaczenie i wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne. Jestem bardzo wdzięczny i zaszczycony, że mogę tu gościć. Ministerstwo Obrony Narodowej doceniło mój występ na Igrzyskach Olimpijskich i za to bardzo dziękuję”.

* * *

Tomasz Sikora urodził się 21 grudnia 1973 roku w Wodzisławiu Śląskim. Biathlon uprawia od 1987 roku. Pierwsze kroki w tej dyscyplinie stawiał w klubie SKS Ryfama Rybnik. Obecnie jest zawodnikiem Dynamitu Chorzów.
Pierwsze medale zdobywał jako junior. W 1992 r. został dwukrotnie złotym medalistą mistrzostw Polski juniorów, a rok później wywalczył brąz podczas MŚ juniorów. Dzięki drugiej lokacie w zawodach PŚ w Bad Gastein w sezonie 1993/94 dostał olimpijską nominację na igrzyska w Lillehammer. W 1995 roku we włoskiej Anterselvie zdobył tytuł mistrza świata w biegu na 20 km. W 1997 roku, podczas mistrzostw świata zajął trzecie miejsce w biegu drużynowym.
25 lutego br. na Olimpiadzie w Turynie zdobył pierwszy w swoim życiu i pierwszy dla Polski medal olimpijski w biathlonie, kończąc bieg na 15 km ze startu wspólnego na drugiej pozycji.